Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Trening czyni mistrza

Niby wszyscy wiemy, że trening czyni mistrza, ale ilu z nas potrafi przyłożyć się do takiego treningu? Ilu z nas idzie z wędką ćwiczyć rzuty na boisku? Zapewne niewielu, a to duży błąd. Jeśli jednak już się wybierasz na taki trening, to dobrze byłoby, abyś znał kilka prostych zasad, dzięki którym Twój trening będzie bardziej efektywny. Jedenaście takich zasad spisał jeden z certyfikowanych instruktorów federacji FFF, Macauley Lord. Oto one:

 1. Do treningu używaj wędziska od długości 8 ½ - 9 stóp, w klasie AFTM 5 lub 6. Jeśli takim nie dysponujesz lub takie jest dla Ciebie zbyt ciężkie, możesz użyć wędziska w klasie AFTM 4 lub 5. Uchwyt wędki powinien być dla Ciebie wygodny.
 2. Ćwicz używając jasnego sznura, który będziesz dobrze widział w powietrzu. Jeśli ćwiczysz nad wodą, używaj sznura pływającego.
 3. Przypon powinien mieć długość 7 ½ stopy. Najlepszy byłby bezwęzłowy przypon koniczny o grubości 0X -2X.
 4. Rozwiązuj od razu węzły powstałe na przyponie.
 5. Zamiast muszki, na końcu przyponu dowiąż kawałek syntetycznej włóczki
  w jaskrawym kolorze.
 6. Oznacz sznur w odległości około 37 stóp od końca, tak aby w połączeniu z długością wędziska, odległość na którą rzucasz wynosiła około 45 stóp (około 15 metrów).
 7. Załóż czapkę i okulary dla swojego bezpieczeństwa.
 8. Rozciągnij sznur i przypon przed rozpoczęciem ćwiczeń.
 9. Sznur powinien być czysty, zwłaszcza, jeśli zamierzasz ćwiczyć „shooting line”.
 10. Ćwicz najczęściej jak to możliwe!
 11. Ćwicz cierpliwie!

 

Najważniejsze, abyś nie zniechęcał się błędami, ponieważ popełniają je wszyscy. Będziesz miał lepsze i gorsze dni, ale nie poddawaj się, ponieważ nauka to proces, który jednym zajmuje mniej, innym więcej czasu, ale wszyscy muszą ten proces przejść.