Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Dla zabawy

autor: Michał Mazurek

 

Nie oszukujmy się – każdy facet to duże dziecko i mimo wszystkich oczekiwań, które pokładają w nas żona, dzieci, koledzy, współpracownicy itp., musimy znaleźć czas na zabawę żeby nie zwariować. Oczywiście wędkarstwo, a zwłaszcza muchowe, są fantastycznym sposobem na oderwanie się od realiów ciężkiego dnia pracy i zarabiania na chleb powszedni, ale często wpadamy w pęd za rybą, a gdy nie możemy złowić satysfakcjonującego nas okazu nasz stres rośnie zamiast maleć.  Może warto z tym zerwać i raz na jakiś czas pójść na boisko lub łąkę porzucać sznurem – tak po prostu, dla zabawy. Ja robię to regularnie.

 

Pierwszy krok do świetnej zabawy to zdać sobie sprawę, że wędka to nie tylko narzędzie służące do łowienia ryb, ale również, a może przede wszystkich doskonała zabawka. Krok drugi, to uświadomić sobie, że sznur nie zawsze musi lecieć prosto, a czasem warto umieć położyć go na wodzie tak, aby prosto nie leżał.

 

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy nauka rzutu muchowego powinna rzeczywiście zaczynać się od rzutu nad głową, trackingu, aplikacji siły, prostej drogi szczytówki itp. Może trzeba  dać uczniowi wędkę do ręki i powiedzieć „masz, pobaw się tym, a ja później powiem Ci, co jeszcze z tym można zrobić”. Ta myśl przyszła mi do głowy, gdy ćwicząc na boisku usłyszałem za sobą ciche „co Pan robi?”. Były to dwie dziewczynki, które szły na zajęcia z gimnastyki artystycznej i moja zabawa przypominała im układ ze wstążką. Akurat próbowałem machać kijem nad głową tak, aby sznur utworzył dookoła mnie stożek.

 

Zachęcam Was do tego, abyście poszli i porzucali sznurem ot tak z ciekawości. Puśćcie sznur w „nieodpowiedniej” chwili, kręćcie wędką w lewo lub prawo podczas rzutu, szarpnijcie ją w przeciwnym do rozwijającej się pętli kierunku itp. – otwórzcie umysł i ruszcie wyobraźnią. Obserwujcie przy tym co dzieje się ze sznurem, jak układa się on w powietrzu i na ziemi oraz gdzie upada mucha. Może któryś z tych zwariowanych rzutów przyda się Wam nad wodą, gdy będziecie chcieli podejść jakąś naprawdę cwaną rybę.