Tracking - prowadzenie rzutu

autor: Michał Mazurek

Dobry rzut muchowy wykonywany jest przy użyciu minimalnej ilości siły, zatem przekazywanie energii z wędki na sznur musi odbywać się z maksymalną efektywnością. Wszelkie straty energii sprawią, że sznur będzie miał mniejszą prędkość, przez co będzie mniej odporny na podmuchy wiatru i nie poleci tak daleko jak tego oczekujemy. Jakie zatem warunki muszą być spełnione, aby energia była przekazywana właściwie? Po pierwsze jednostajnie przyspieszony ruch wędki podczas rzutu połączony z nagłym jej zatrzymaniem, po drugie tracking, czyli odpowiednie prowadzenie wędki w czasie rzutu.

 

Tracking, to prowadzenie wędki w jednej płaszczyźnie podczas pełnego cyklu, czyli rzutu w tył [Back cast] i do przodu [Forward cast]. Istnieje wiele płaszczyzn, w których prowadzić można rzut – od pionowej, używanej najczęściej, do poziomej, gdy muchę musimy rzucić pod nawisami gałęzi.

 

Wyobraź sobie, że stoisz bokiem do ściany i rzucasz wzdłuż niej. Jeśli potrafisz poprowadzić wędkę (a zatem i rzut) w płaszczyźnie równoległej do ściany, to masz prawidłowy tracking i rzucasz efektywnie. Jeśli sznur lecąc do przodu lub do tyłu, uderza w ścianę, lub od niej się oddala, to musisz nad trackingiem popracować.

 

Najczęściej błędy w trackingu pojawiają się podczas rzutu w tył [Back cast], ponieważ nie zawsze odwracamy się by spojrzeć, w którym kierunku chcemy posłać sznur i bazujemy jedynie na naszym wyobrażeniu o rzucie. Niestety nie można wykonać dobrego rzutu do przodu, jeśli rzut do tyłu nie był należyty.

 

Często problemy z trackingiem rodzą się z niewłaściwej pracy tułowia, zwróć więc uwagę, na sposób w jaki poruszasz się prowadząc rzut. Właściwy sposób poruszania się, to delikatne „kołysanie się” do przodu i tyłu w linii prowadzonego rzutu. Wszelkie obracanie tułowia, bądź ruchy okrężne ramienia są niepożądane.

 

Jak poprawić tracking?

 

Jest kilka sposobów na ćwiczenie i poprawienie trackingu:

  1. Weź do ręki szczytowy element wędki (może być też np. kij od szczotki) i stań przy ścianie. Zacznij „rzucać” prowadząc rękę wzdłuż ściany. Jeśli w którejkolwiek fazie rzutu stukasz wędką o ścianę, dostajesz dźwiękowe upomnienie o błędzie i wiesz kiedy musisz się pilnować.
  2. Ćwicząc rzuty na boisku, wyznacz sobie linię prostą, wzdłuż której będziesz rzucać i stań po środku. Co kilka rzutów pozwól sznurowi opaść na ziemię przed i za sobą, każdorazowo sprawdzając, czy sznur opadł wzdłuż wyznaczonej linii. Koryguj prowadzenie rzutu w miarę konieczności.
  3. Ćwicząc rzuty w dowolnym miejscu, wyznacz sobie dwa cele: jeden przed, a drugi za sobą. Wyobraź sobie prostą łączącą oba cele i ustaw się na niej. Wykonując rzuty celuj w wyznaczone punkty. Obrany cel powinieneś obserwować przed rozpoczęciem rzutu, zatem przed każdym wymachem odwróć głowę w jego kierunku.