Metoda sześciu kroków

(autor metody: Bruce Richards, autor tekstu: Michał Mazurek)

Wspaniałym podręcznikiem udzielania instrukcji adeptom sztuki rzutów muchowych, jest metoda sześciu kroków opracowana przez Bruce’a Richards’a. Metoda ta ma zastosowanie podczas udzielania instrukcji uczniom oraz pozwala analizować i korygować własne błędy. Postanowiłem podzielić się z Wami ową metodą, ponieważ może okazać się pomocna w osiągnięciu szybszych postępów w nauce rzutów muchowych.

 

Podstawą udzielania skutecznych instrukcji oraz efektywnego przekazywania wiedzy jest komunikacja. Instruktor musi nie tylko umieć wskazać i nazwać problem, musi również umieć wytłumaczyć dlaczego jest to problem. Nie można też rozwiązywać wszystkich problemów jednocześnie, ale należy rozwiązywać je systematycznie – jeden po drugim.

 

Metoda sześciu kroków pozwala wyizolować PRZYCZYNĘ problemu poprzez analizę 3 elementów, a następnie zaproponować ROZWIĄZANIE poprzez korektę przeanalizowanych elementów, jednak w odwróconej kolejności.

 

PRZYCZYNA

 

Po pierwsze, należy opisać co uczeń robi niewłaściwie ze SZNUREM (1), następnie wytłumaczyć, w jaki sposób WĘDKA (2) powoduje to niewłaściwe zachowanie sznura, a kończąc wskazać, w jaki sposób jego CIAŁO (3) (dłoń/nadgarstek/ramię) niewłaściwie operuje wędką.

 

ROZWIĄZANIE

 

Po pierwsze należy wskazać uczniowi sposób na zmianę pracy CIAŁA (4), następnie wytłumaczyć, jaki będzie to miało skutek w odniesieniu do WĘDKI (5), a kończąc wskazać wpływ wędki na zachowanie SZNURA (6).

 

 

Oto przykład jaki podaje Bruce zakładając, że podstawowe pojęcia rzutów muchowych są już uczniowi znane i pojęcia takie jak np. pętla nie będą niezrozumiałe:

 

PRZYCZYNA

 

1. SZNUR – „Widzisz jak duża i otwarta jest Twoja pętla?”

2. WĘDKA – „Pamiętaj, że otwarta pętla powstaje wtedy, gdy szczytówka wędki porusza się po linii owalnej.”

3. CIAŁO – „Spójrz jak zginasz nadgarstek podczas rzutu – to sprawia, że szczytówka porusza się po linii owalnej.”

 

ROZWIĄZANIE

 

1. CIAŁO – „Nie zginaj tak bardzo nadgarstka.”

2. WĘDKA – „Widzisz, to sprawiło, że szczytówka podąża bardziej po linii prostej.”

3. SZNUR – „Spójrz jak Twoja pętla się zacieśniła.”

 

         Metoda ta wydaje się bardzo prosta i wg mnie rzeczywiście taka jest w przeciwieństwie do rzutu muchowego, który wydaje się i jest dość skomplikowany. Wystarczy jednak zrozumieć kilka podstawowych zasad, a nasza technika się poprawia i pozwala spędzać jeszcze przyjemniejsze chwile nad wodą.